Верховний представник від ім. ЄС: про незаконну анексію Криму та Севастополя

Share it

Через вісім років після насильницької незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією, Європейський Союз залишається непохитним у своїй відданості суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Подальше порушення суверенітету та територіальної цілісності України відбулося внаслідок нещодавнього неспровокованого військового нападу Росії на Україну та її рішення визнати непідконтрольні уряду території Донецької та Луганської областей України незалежними утвореннями.

Європейський Союз повторює, що не визнає і продовжує засуджувати незаконну анексію Криму як порушення міжнародного права. Це залишається прямим викликом міжнародній безпеці, що має серйозні наслідки для міжнародного правового порядку, який захищає територіальну цілісність, єдність і суверенітет усіх держав.

Європейський Союз залишається відданим повній реалізації своєї політики невизнання, в тому числі шляхом обмежувальних заходів та співпраці на міжнародних форумах. Європейський Союз знову закликає держави-члени ООН розглянути подібні заходи щодо невизнання відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року. Європейський Союз не визнає і не буде визнавати проведення виборів і референдумів Російською Федерацією на Кримському півострові.

Зростаюча мілітаризація півострова з боку Російської Федерації, включаючи численні військові навчання та будівництво військових кораблів, продовжує негативно впливати на ситуацію з безпекою у Чорноморському регіоні. Порушуючи міжнародне гуманітарне право, Росія нав’язала жителям Криму громадянство та призов до своїх збройних сил. Відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН 76/70 від 9 грудня 2021 року, Європейський Союз нагадує про негативні наслідки незаконної анексії для регіональної стабільності, про що свідчить невиправдане застосування військової сили Росією проти України 25 листопада 2018 року.

Крім того, Російська Федерація має припинити зміну демографічної структури півострова, шляхом переселення на півострів власного цивільного населення та переслідування кримських татар та етнічних українців.

Європейський Союз засуджує будівництво Керченського мосту та відкриття залізничної ділянки без згоди України. Ці кроки є подальшими спробами примусової інтеграції незаконно анексованого півострова до складу Росії та подальшим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України. ЄС очікує, що Росія забезпечить безперешкодний і вільний прохід всіх кораблів через Керченську протоку в Азовське море та з нього, відповідно до міжнародного права. Триваючі незаконні обмеження такого проходу мають негативні економічні наслідки як для українських портів в Азовському морі, так і для регіону в цілому.

ЄС не визнає інших спроб Російської Федерації примусово інтегрувати незаконно анексований півострів до складу Росії. Сюди входить указ президента Росії про заборону власності на землю для осіб без громадянства Росії, а також проведення всеросійського перепису населення на півострові.

Після незаконної анексії Російською Федерацією, ситуація з правами людини на Кримському півострові значно погіршилася. Беручи до уваги знакове рішення Європейського суду з прав людини від 14 січня 2021 року, Європейський Союз закликає Росію повністю дотримуватися міжнародного гуманітарного права, міжнародних стандартів прав людини та відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, у тому числі 76/179 від 16 грудня 2021 року. Жителі півострова стикаються з систематичними обмеженнями своїх основних свобод, таких як свобода вираження поглядів, віросповідання та асоціацій, а також право на мирні зібрання. Журналісти, правозахисники та адвокати стикаються з втручанням у свою роботу та залякуваннями. Зокрема, кримські татари продовжують зазнавати неприпустимих переслідувань, тиску та серйозного порушення їхніх прав, особливо через свавільні арешти та затримання. Усім етнічним та релігійним громадам на півострові має бути забезпечена можливість підтримувати та розвивати свою культуру, мову, освіту, самобутність та традиції культурної спадщини, які наразі опинилися під загрозою через незаконну анексію. Деструктивні дії проти культурної спадщини півострова, як наприклад археологічних скарбів, творів мистецтва, музеїв чи історичних місць, які продовжуються безперервно, повинні припинитися.

Відповідно до резолюції 76/179 Генеральної Асамблеї ООН від 16 грудня 2021 року, надзвичайно важливо, щоб регіональні та міжнародні механізми моніторингу прав людини, а також неурядові правозахисні організації мали безперешкодний доступ до Криму та Севастополя. Усі незавершені справи про порушення та зловживання правами людини, такі як насильницькі зникнення, катування та вбивства, насильство, політично мотивовані переслідування, дискримінація та утиски, мають бути ретельно розслідувані. Європейський Союз не визнає застосування російського законодавства в Криму та місті Севастополь і очікує, що всі незаконно затримані будуть негайно звільнені. Ми засуджуємо нещодавні політично мотивовані масові затримання кримських татар. Усі затримані на Кримському півострові та засуджені з порушенням міжнародного права, у тому числі Наріман Джелял, Емір-Усеїн Куку та його п’ять співвідповідачів – Олег Приходько, Галина Довгопола, Енвер Омеров, Різа Омеров та Айдер Джаппаров, мають бути негайно звільнені. Заборона на діяльність Меджлісу, органу самоврядування кримських татар, має бути скасована. Росія також має вжити заходів для покращення екологічної ситуації, яка значно погіршилася після незаконної анексії.

ЄС вітає та підтримує дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Європейський Союз продовжить працювати над мирним припиненням незаконної анексії півострова Росією, як було повторено в спільній декларації першого саміту Міжнародної Кримської платформи, що відбувся 23 серпня 2021 року. ЄС продовжить працювати над імплементацією Спільної декларації.

Європейський Союз найрішучішим чином засуджує неспровоковане вторгнення збройних сил Російської Федерації в Україну. Ми також засуджуємо причетність Білорусі до цієї агресії проти України та закликаємо її дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань.

Військовий напад Росії на Україну – незалежну і суверенну державу – є грубим порушенням міжнародного права та основних принципів, на яких будується заснований на правилах міжнародний порядок.

ЄС разом із трансатлантичними партнерами та однодумцями доклали безпрецедентних зусиль для досягнення дипломатичного вирішення кризи безпеки, спричиненої Росією. Росія не відповіла на ці зусилля взаємністю, а натомість в односторонньому порядку обрала серйозну та заздалегідь сплановану ​​ескалацію.

Ми вимагаємо від президента Путіна негайно припинити військові дії Росії та беззастережно вивести всі збройні сили та військову техніку з усієї території України. Росія несе повну відповідальність за цей акт агресії та всі руйнування і  людські жертви які він спричинить. Вона відповідатиме за свої дії.

ЄС дав зрозуміти з самого початку та на найвищому політичному рівні, що будь-яка подальша військова агресія проти України матиме величезні наслідки та серйозні витрати, що було повністю скоординовано з нашими трансатлантичними партнерами та однодумцями.

Крім того, ЄС рішуче засуджує рішення президента Путіна визнати непідконтрольні уряду території Донецької та Луганської областей України незалежними утвореннями та рішення про введення російських військ у ці регіони. Цей незаконний акт ще більше підриває суверенітет та незалежність України та є серйозним порушенням міжнародного права та міжнародних угод, включаючи Статут ООН, Гельсінкський Заключний акт, Паризьку хартію та Будапештський меморандум.

Як підписант Мінських угод, Росія несе чітку і пряму відповідальність працювати над пошуком мирного врегулювання конфлікту відповідно до цих принципів. Прийнявши рішення визнати непідконтрольний уряду регіон Сходу України «незалежними державами», Росія явно порушує Мінські домовленості, які передбачають повне повернення цих територій під контроль українського уряду.

Ми закликаємо Росію, як сторону конфлікту, скасувати визнання, виконати свої зобов’язання, дотримуватися міжнародного права та повернутися до дискусій у Нормандському форматі та Тристоронній контактній групі.

 

⇒ У публікації використовувались матеріали Представництва ЄС в Україні

Leave a Reply

Your email address will not be published.