Українські проекти відзначили найвищими нагородами Європи у сфері збереження культурної спадщини

Share it

Європейська комісія European Commission та Європа Ностра Europa Nostra оголосили сьогодні переможців премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023. Цього року 30 видатних досягнень у галузі культурної спадщини з 21 країн було нагороджено найвищими у цій сфері відзнаками Європи (повний список нижче).

 Серед переможців цього року два визначних, пов’язаних з Україною, досягнення у культурній спадщині:

Un-archiving Post-industry, UKRAINE

Цей значний і багатогранний проєкт зберігає у цифровому вигляді колекції індустріальної спадщини, що знаходяться під загрозою зникнення у східній частині України. Він сприяє взаємодії з цією спадщиною серед та між місцевими громадами в Україні та Великобританії.

Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO), UKRAINE/INTERNATIONAL PROJECT

У перші місяці війни в Україні велика мережа волонтерів SUCHO з усього світу заархівувала понад 50 ТБ даних українських культурних установ. Їхня швидка реакція є вражаючим прикладом сили колективних дій у кризовій ситуації.

30 переможців були обраними журі Jury, що складається з експертів з усієї Європи після оцінки відбіркових комітетів Selection Committees, які розглядають подання на нагороди, що цього року були подані від організацій та індивідів з 35 країн Європи.

Віцепрезидент Єврокомісії з промоції європейського способу життя, Маргарітіс Схінас, який зараз є відповідальним за культуру, заявив: “Кожне переможне досягнення цьогорічної премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards є результатом надзвичайних вмінь і відданості, колективної та індивідуальної, що охоплює місця спадщини та традиції по всій Європі. Вшановуючи ці досягнення, ми також підтверджуємо нашу тверду відданість захисту нашої спільної культурної спадщини, оскільки це життєво важливо для нашого відчуття єдності як громадян і спільнот Європи”.

Сесілія Бартолі, всесвітньо відоме мецо-сопрано і президентка Європи Ностри заявила: “Я тепло вітаю переможців цьогорічних нагод European Heritage Awards / Europa Nostra Awards з їхнім заслуженим визнанням. Вони є надихаючими прикладами, які справді сприяють розбудові більш красивої, стійкої та інклюзивної Європи. Їхні історії успіху демонструють, як можна подолати труднощі шляхом об’єднання досвіду, відданості, креативності та інновацій. Я з нетерпінням чекаю особистої зустрічі з ними та відзначення всіх переможців на церемонії нагородження Європейської спадщини в нашому улюбленому місті Всесвітньої спадщини Венеції.”

Переможців відзначатимуть на церемонії вручення Нагород європейської культурної спадщини, 28 вересня у Palazzo del Cinema у Венеції. На цій престижній події буде присутня Сесілія Бартолі, президентка Європи Ностри, а також очікується Маргарітіс Схінас віце-президент Європейської комісії. Лауреати Гран-прі та переможець Public Choice Award, що були обрані з-поміж цьогорічних проєктів-переможців і отримають призові €10 000 кожен, будуть оголошені під час церемонії. Церемонія стане яскравою подією на Саміті європейської культурної спадщини European Cultural Heritage Summit 2023, організованого Європою Нострою за підтримки Європейської Комісії, 27-30 вересня у місті Всесвітньої культурної спадщини – Венеції.

Прихильникам і ентузіастам культурної спадщини пропонується обрати переможців і проголосувати vote online щоб вирішити, хто виграє нагороду Public Choice Award 2023 і отримає право на отримання грошової винагороди в розмірі 10 000 євро.

Два десятиліття демонстрації досконалості щодо культурної спадщини в Європі

Премія European Heritage Awards / Europa Nostra Awards була започаткована Європейською Комісією у 2002 році і з тих пір впроваджується Європою Нострою.  Протягом 21-го року нагороди були ключовим інструментом для визнання та просування різноманітних цінностей культурної та природної спадщини для європейського суспільства, економіки та навколишнього середовища.

Нагороди підкреслюють і поширюють досконалість спадщини та найкращі практики в Європі, заохочують транскордонний обмін знаннями та об’єднують зацікавлених сторін спадщини в більш широкі мережі. Нагороди принесли значні переваги переможцям, такі як більша (міжнародна) експозиція, додаткове фінансування та збільшення кількості відвідувачів. Крім того, нагороди відстоюють більшу турботу про нашу спільну спадщину серед громадян Європи. Щоб отримати додаткові факти та цифри про нагороди, відвідайте веб-сайт нагород (Awards website).

Заявки на конкурс 2024 року відкрито. Заявки можна подати онлайн за адресою www.europeanheritageawards.eu/apply. Надішліть заявку та поділіться своїм ноу-хау!

 

За матеріалами прес-релізу

 

Переможці нагород Європейських нагород з культурної спадщини/ Нагород Євпропи Ностри (European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023)

Охорона культурної спадщини  та її адаптивне повторне використання

Steam Engine Brewery, Lobeč, CZECHIA

Понад 15 років архітектори Яна та Павел Проуза працювали над відродженням цієї броварні з багатою історією, яка сягає 1586 року. Її було знову відкрито з поєднанням культурної та ділової діяльності, щоб забезпечити її сталість.

Friluftsskolen Open-Air School, Copenhagen, DENMARK

Цей шедевр функціоналізму, спроєктований архітектором Каєм Готтлобом і побудований у 1938 році, демонструє, як архітектура може сприяти здоров’ю та благополуччю. Його реставрація є зразком для інших шкіл Європи.

Hôtel de la Marine, Paris, FRANCE

Масштабний, високоякісний проєкт повернув будівлі середини 18 століття на площі Згоди в Парижі її первісний блиск, водночас створивши новий культурний центр. Відрізняється реставрація й інноваційною моделлю фінансування.

Royal Gardens of Venice, ITALY

Після комплексних ремонтних робіт занедбані сади наполеонівської доби отримали нове життя та відновили їхній архітектурний зв’язок із площею Сан-Марко. Сьогодні ці сади є прекрасним, екологічно стійким оазисом, яким може насолоджуватися кожен.

Museum of Urban Wooden Architecture, Vilnius, LITHUANIA

Цю дерев’яну будівлю 19 століття було відреставровано з використанням високого рівня майстерності та автентичних технік. Зараз тут розміщено музей і громадський центр, що є прикладом для інших подібних будівель у Вільнюсі та за його межами.

WitStwosz Altarpiece in St. Mary’s Basilica, Kraków, POLAND

Вівтарний образ, вирізаний у 1477–1489 роках Вітом Ствошем, відомим скульптором німецького походження, який переїхав із Нюренберга до Кракова, широко вважається шедевром готичного мистецтва. Його ретельна реставрація, заснована на ретельних дослідженнях, проводилася на місці протягом понад 1000 днів із залученням команди найкращих професіоналів з усієї Європи.

Mudéjar Ceilings of the Cathedral of Funchal, Madeira, PORTUGAL

Реставрація цих рідкісних стель у стилі мудехар, що охоплюють 1500 м2, була проведена з використанням найкращих практик збереження деревини та залучена міждисциплінарною командою найкращих професіоналів різних національностей.

Deba Bridge, Gipuzkoa, SPAIN

Прекрасна реабілітація кам’яного мосту 19-го століття, чудового прикладу цивільного будівництва, вимагала широкого історичного дослідження матеріалів і забутих методів, а також сприяла міждисциплінарній технічній співпраці.

Ruins of the Monastery of San Pedro de Eslonza, Gradefes, SPAIN

Руїни монастиря 16-го століття зазнали втручання, яке включало археологічні дослідження, консолідацію та реабілітацію для туристичних відвідувань. Його технічна, економічна та соціальна стійкість заслуговує похвали.

Дослідження

Scientific-Archaeological Studies for the Preservation of Ererouyk, ARMENIA/FRANCE

Ранньохристиянський і середньовічний комплекс Ереруйк досліджувався з науковим, мультидисциплінарним і екологічно прогресивним підходом між 2009 і 2021 роками експертами різних національностей.

Proto-Industrial Architecture of the Veneto in the Age of Palladio, ITALY

Це трирічне дослідження протоіндустріальної спадщини Венето є безпрецедентним як в італійському, так і в європейському контексті. Він дає розуміння історії інновацій та передачі знань на європейському рівні, зосереджуючись на достоїнствах гідравлічної енергії

Safeguarding of the Artisanal Fishing Technique “Arte-Xávega”, PORTUGAL

Завдяки передачі знань і ноу-хау цей дослідницький проект демонструє зразкові практики збереження «Arte-Xávega», одного з останніх прикладів кустарного та сталого рибальства в Європейському Союзі.

Освіта, навчання та вміння

MADE IN: Crafts and Design Narratives, AUSTRIA/CROATIA/SLOVENIA/SERBIA

Ця європейська платформа об’єднує дизайнерів, дослідників і кураторів, які всі віддані дослідженню спадщини через сучасне виробництво, що пропагує неоціненну роль ремесел у формуванні місцевої ідентичності та забезпеченні стійкості громад

ACTA VISTA, Marseille, FRANCE 

З моменту свого створення в 2002 році асоціація розробила навчальні проєкти з культурної спадщини, залучаючи 5000 осіб, маргіналізованих на ринку праці. Інноваційний підхід поєднує навчання для незахищених громадян, соціальну підтримку та культурний вимір, доступний для всіх і не має собі рівних у Європі.

Carpenters without Borders, Paris, FRANCE

З 1992 року Теслі без кордонів сприяють руху професіоналів столярної справи з деревини, які добровільно передають свій досвід у міжнародному масштабі. Новаторський проєкт демонструє їхню здатність реконструювати каркас зруйнованого пожежею Собору Паризької Богоматері з використанням матеріалів і техніки, що нагадують 13 століття.

National Centres for Restoration of Historic Vessels, NORWAY

Ці центри проводять значну роботу, щоб зберегти навички, пов’язані з будівництвом і ремонтом історичних кораблів, що є важливим елементом багатої морської спадщини Норвегії. Ініціатива вирізняється своїм комплексним підходом, створюючи корисний досвід, який є вражаючим прикладом для інших країн Європи та за її межами.

Pathfinders of the Waters, Danube Delta, ROMANIA

Проєкт націлений на села вздовж Дунаю з обмеженим доступом до культурних заходів, використовуючи традиційне каное (lotca) як засіб популяризації цінності місцевої спадщини та набуття нових навичок серед дітей.

Залучення громадян та підвищення обізнаності

Village Square Meer, Antwerp, BELGIUM

Чудова ініціатива громадян вдихнула нове життя в історичний монастир у маленькому селі, створивши новий центр культурної діяльності. Це яскравий приклад того, як об’єкт культурної спадщини може служити сильною сполучною силою в громаді.

Budapest100, HUNGARY

Щорічний фестиваль у вихідні дні відзначає будівельну спадщину міста Будапешт, що входить до списку Всесвітньої спадщини, демонструючи внутрішню цінність кожного будинку. Завдяки екскурсіям і захоплюючим виставкам відвідувачі та мешканці діляться історіями, знаннями та досвідом, зміцнюючи зв’язки та взаєморозуміння.

Museum of Literature Ireland (MoLI), Dublin, IRELAND

Музей літератури Ірландії вшановує літературну спадщину Ірландії та надихає майбутні покоління залучатися до мистецтва письма та читання. Його підхід до участі спрямований на демонтаж елітарного сприйняття літератури. 

Open for You, ITALY

Видатна ініціатива відкрила понад 80 об’єктів культурної спадщини в 35 містах по всій Італії, які інакше були б закриті для відвідування. Секрет його успіху полягає в сильній відданості великої мережі з понад 1600 волонтерів.   

ALMADA Project, Lisbon, PORTUGAL

Мультидисциплінарний проєкт використовує наукові дослідження, щоб представити мистецтво фресок Алмади Негрейроша, одного з найвпливовіших художників Португалії 20 століття, у новому світлі. Його охоплення громадськості різноманітними спільнотами є взірцевим.

Via Transilvanica, ROMANIA

Віа Трансільваніка протяжністю 1400 км є найдовшим пішохідним маршрутом Румунії, який з’єднує 12 об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це життєво важливий зв’язок між місцевими громадами та різноманітними аспектами спадщини, що охоплює як будівельну, так і природну спадщину, а також нематеріальні традиції.

Un-archiving Post-industry, UKRAINE

Цей значний і багатогранний проєкт зберігає у цифровому вигляді колекції індустріальної спадщини, що знаходяться під загрозою зникнення, у східній частині України. Він сприяє взаємодії з цією спадщиною серед та між місцевими громадами в Україні та Великобританії.

Heritage Champions

Hambis Tsangaris, CYPRUS

Хамбіс Цангаріс відомий своїми досягненнями у зміцненні зв’язків і взаєморозуміння між спільнотами та культурами на  Кіпрі з його двома громадами завдяки своїй роботі з нематеріальною спадщиною гравюри.

Sergio Ragni, ITALY

Завдяки надзвичайним зусиллям музикознавця Серджіо Раньї протягом понад 60 років було зібрано, проаналізовано та поширено з громадськістю величезну кількість знань про життя та культурне значення одного з найвпливовіших композиторів Європи Джоакіно Россіні.

Cláudio Torres, PORTUGAL

Понад 40 років археолог Клаудіо Торрес і дослідницький центр, який він створив у Мертолі, відігравали ключову роль у сприянні повазі та збереженні ісламської спадщини в Португалії.

Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO), UKRAINE/INTERNATIONAL PROJECT

У перші місяці війни в Україні велика мережа волонтерів SUCHO з усього світу заархівувала понад 50 ТБ даних українських культурних установ. Їхня швидка реакція є вражаючим прикладом сили колективних дій у кризовій ситуації.

Нагороди Європи Ностри 2023 за видатні проєкти Великобританії

Цього року нагороди Європи Ностри присуджуються двом видатним проектам спадщини з європейської країни, яка не бере участі у програмі ЄС «Креативна Європа».

Cleveland Pools, Bath, UNITED KINGDOM (Охорона культурної спадщини та її адаптивне повторне використання)

Проєкт реставрації цих відкритих басейнів 19-го століття, керований місцевою громадою, використовував зелену енергію та цілісний підхід, щоб відновити початкову функцію місця, адаптувавши його до стандартів 21-го століття.

MINIARE: The Art & Science of Manuscript Heritage, Cambridge, UNITED KINGDOM (Дослідження)

Цей дослідницький проєкт (2012-2022 рр.) кардинально змінив розуміння ілюмінації рукописів у Середньовіччі Європи. Використовуючи неінвазивний аналіз і передову технологію, MINIARE визначив матеріали та техніки художників, пропонуючи розуміння культурних, політичних і соціально-економічних контекстів, як ніколи раніше. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.