Українська Медіа Ліга долучилась до Міжнародного форуму з Лобізму & GR

Share it

5 вересня 2024 р. відбувся Міжнародний форум з Лобізму & GR (Lobby & Government Relations), організований LOBBY CLUB та International Governmental Affairs Professionals Association. У Форумі взяли участь юристи Української Медіа Ліги для поглиблення знань та консолідації зв’язків у питаннях лобізму.

Ключовою метою Форуму було розглянути лобізм як ефективний інструмент змін, зокрема в контексті прийняття Закону України «Про лобіювання». До обговорення долучились провідні експерти, законодавці, представники бізнесу та громадськості для аналізу та обміну кращими практиками у сфері лобіювання, визначення його ролі у формуванні прозорих та відкритих взаємовідносин між державою та суспільством.

Міжнародний форум з Лобізму & GR охопив теми, спрямовані на аналіз міжнародного та національного регулювання, як-то: імплементація закону про лобіювання в Україні та світі, а також його впливу на доброчесний бізнес та практику; механізми для розмежування законних лобістських дій від корупційних діянь; роль судової системи в процесах регулювання та контролю за лобіюванням; запровадження та функціонування системи, що забезпечує відкритий та прозорий доступ до інформації про лобістську діяльність та ін.

Так, в рамках першої секції щодо лобіювання в Україні Олеся Оленицька, директорка корпоративних зв’язків компанії Київстар, наголосила, що Закон про лобіювання відкриває нові можливості для доброчесного бізнесу. Проте в деяких положеннях може вбачатись заадміністрованність процедур, що доволі гнучко мінімізується через лібералізацію діяльності громадських організацій. Також О. Оленицька звернула увагу на те, що відкритим залишається питання «білого лобізму», тобто такого, що діє в рамках корпоративних систем, а також більш чіткого розмежування економічного лобізму від політичного. Не до кінця врегульовані на її думку також є питання лобізму, що мають виключно суспільний інтерес як такого, що не несе додаткових персональних чи бізнес зацікавленостей.

Анастасія Зернова, адвокат, екс-голова Департаменту НАЗК, співзасновниця Ukraine House Vienna, а також співавторка законопроекту від НАЗК доповіла, що Закон про лобіювання відповідає найкращим міжнародним стандартам та створювався у відповідності з рекомендаціями та практиками ОЕСР. Також А.Зернова зробила акцент на тому, що впроваджений закон є рамочним і повинен удосконалюватись в залежності від реалій ринку та специфіки його гравців.

До обговорення окремо також долучились: Павло Козирєв, голова Всеукраїнської громадської організації Асоціація малих міст України, з тематикою лобізму в контексті місцевого самоврядування, а також Віктор Залізнюк, керівник практики GR юридичної компанії ADER HABER, адвокат, радник, щодо відповідальності за лобістську діяльність, позитивних та негативних сторін від створення реєстру лобістських організацій.

Галина Янченко, український політик, громадський діяч, Народний депутат України, голова тимчасової спеціальної комісії з захисту прав інвесторів, звернула увагу на важливість партнерського підходу в адвокуванні та лобізмі з державними органами. Так, Г. Янченко зазначила, що не достатньо лише озвучувати проблематику в певній сфері, але й залучатись експертно до її вирішення, ефективно допомагати з формуванням громадської думки, в першу чергу за допомогою професійних та комунікаційних стратегій. Зокрема, однією з ефективних моделей є на етапі звернення формувати медіа план з показником того, на скільки суспільно значимою є проблема та як заявник може вплинути на суспільну думку за допомогою медійного охоплення.  

В рамках другої секції першочергово розглянули галузеві питання від: Олександра Серьогіна, члена НАЗК 2017-2019, заступника керівника секретаріату вищої ради правосуддя, к.ю.н., адвоката, а також щодо інвестиційних можливостей ринку землі та впливу на економіку держави від Олександра Кравченко, СЕО сервісу земельних інвестицій ZEMINVEST. Наталія Клочкова, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, проаналізувала національні справи щодо адміністративних порушень в сфері конфлікту інтересів та підняла дискусію щодо рівня санкцій, та їх ефективності.

Михайло Поляков, заступник СЕО з корпоративних зв’язків «Філіп Морріс Україна», співголова комітету Американської торговельної палати в Україні, зазначив, що справжнє лобі повинно ґрунтуватись на 3 ключових принципах, які стосуються всіх учасників цього процесу: повага, доброчесність та довіра. При чому на думку М.Полякова наразі якісну роль лобіста виконують саме бізнес асоціації та об’єднання, а на питання, чи готова його компанія заключити публічний договір із зареєстрованим лобістом – відповів позитивно, оскільки це показує готовність та прозорість діяльності в сфері адвокації та GR і може відкривати кордони в переговорах чи позиціях, які закриті через специфіку ринку чи товару.

В подальшому розглядались питання регулювання в контексті міжнародного досвіду лобістської діяльності.

В своїй доповіді про інвестпривабливість України Марк Макнеймі, засновник та власник Ukrainian Business News Network, СЕО компанії Frontierview (2015-2023) зазначив 3 значимі поінти: європейські інвестори готові інвестувати в Україну та високо оцінюють зниження рівня корупції в цілому; проте корупція в найвищих ешелонах влади, які приймають ключові рішення, залишається високою і вони не готові інвестувати у «вирішення питань»; а малий та середній бізнес недооцінені у якості інвесторів, оскільки для них входження в ринок та поступове інвестування менш ризикові фінансово та репутаційно.

Щодо особливостей лобіювання в Польщі Олег Дєдух, бізнесмен, засновник та керівник Ukrinvest LLC i Join Group LLC, засновник Fundacija “Hermes” в Польщі, вказав, що регулювати лобізм в Польщі почали ще у 2005 році, і наразі переважна більшість компаній, що працюють з адвокацією та GR, вже вийшли із тіні та реєструються у якості лобістів. Проте все ще є організації, які приховують свій політичний чи економічний лобізм під плашкою pr, хоча санкції за таку активність доволі високі.

Специфікою лобізму в США поділились американські експерти, зокрема в судовій та публічно-адміністративній сферах. Так, до презентацій на Міжнародному форумі з Лобізму & GR (Lobby & Government Relations) долучились Кендал Коффі, провідний юрист Флориди, колишній прокурор США Південного округу Флориди та Джейсон Л. Шелтон, представник президентської адміністрації Білого Дому та загальних служб США, екс-віце-президент по відносинах з урядом Phillip Morris International.

 

 Використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на “Українську Медіа Лігу”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.