Відкрито онлайн доступ до документів щодо Голокосту, які зберігаються в державних архівах України. За загальним підрахунком – це 10 млн сторінок, скопійованих впродовж майже 25 років Меморіальним Музеєм Голокосту США в рамках співробітництва за Договором з Державною архівною службою України.
Ці архіви містять історичні матеріали до, під час і після Голокосту. Маючи одне з найбільших довоєнних єврейських популяцій у Європі, Україна була місцем критичних подій в історії Голокосту, включаючи початок систематичного масового вбивства євреїв нацистською Німеччиною після вторгнення в Радянський Союз у 1941 р. Було вбито щонайменше 1,5 мільйона євреїв в нинішніх кордонах України.
Матеріали включають наступні тематики та напрями:
- діяльність єврейських політичних, культурно-освітніх і благодійних організацій;
- відомості про осіб, дані перепису населення, статистику життєдіяльності, поіменні списки, особові справи тощо;
- погроми під час громадянської війни в Росії, закриття радянською владою синагог і розпуск єврейських громад, демографічна та статистична інформація та інша документація;
- нацистська німецька адміністрація в окупованій Україні та українська допоміжна поліція;
- єврейські гетто;
- післявоєнні події – радянські розслідування військових злочинів, скоєних німцями та їхніми союзниками на окупованих територіях, повернення евакуйованого населення, реституція єврейської власності та судові процеси за військові злочини та радянський антисемітизм.
Перший мільйон сторінок доступний за посиланням: ushmm.org/ukrainearchive.
Планується, що Музей щомісяця додаватиме нові записи, допоки не будуть опубліковані всі оцифровані документи з фондів українських архівів.
Довідково: Державна архівна служба України та Меморіальний музей Голокосту, США співпрацюють, починаючи з середини 1990-х рр. За цей період було мікрофільмовано та оцифровано значний обсяг документів з історії Голокосту, що зберігаються в українських архівах та представляють цінність для збереження пам’яті про трагічні сторінки історії єврейського народу для майбутніх поколінь.
У публікації використовувались офіційні матеріали United States Holocaust Memorial Museum та Міністерства юстиції України
Leave a Reply